Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Contact

The Roman Ingarden Digital Archive
http://ingarden.archive.uj.edu.pl/

e-mail: ingarden.confer@uj.edu.pl
 
dr Dominika Czakon
0048 694 640 018

dr Natalia Anna Michna
0048 694 963 587

Web Content Display Web Content Display

Program

Program is now available!yes Please check here or see below.

 

Day 1

April 12, 2021 (Monday)

9:00-9:30 Congress Opening (LIVE)

prof. Jarosław Górniak, Vice-Rector for University Development, Jagiellonian University

prof. Leszek Sosnowski, Vice-Dean of Faculty of Philosophy, Jagiellonian University

Keynote Lecture

9:30-11:00

Professor Semir Zeki (University College London)

“The measurement of subjective experiences - from colour to beauty”

(9:30-10:30 pre-recorded lecture; 10:30-11:00 Q&A LIVE)

Chair: Professor Tomasz Placek

Session 1.

11:00-12:50 COGNITIVE SCIENCES

(11:00-12:20 pre-recorded presentations; 12:20-12:50 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Sara Margarida De Matos (University of Lisbon) Rethinking Personal Identity. From the cultural roots of neuroenhancement to Peter D. Kramer’s ‘Listening to Prozac’
  2. Kamil Lemanek (University of Warsaw) The Language of Thought and Problematic Concepts
  3. Przemysław Zawadzki (Jagiellonian University) Personality and authenticity in light of the memory–modifying potential of optogenetics
  4. Niccolo Aimone Pisano (University of St. Andrews and University of Stirling) On the necessity of the first-person perspective for cognition

Session 2.

11:40-13:30 ONTOLOGY

(11:40-13:00 pre-recorded presentations; 13:00-13:30 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Dirk Franken (University of Heidelberg) On Good and Bad Reasons for Endorsing Mereological Hylemorphism
  2. Shamik Chakravarty (Lingnan University) Dependence and Fictional Characters
  3. Inger Bakken Pedersen (University of Vienna) Ontological Dependence in Mathematical Structuralism
  4. Błażej Mzyk (Jagiellonian University) Truthmaking and Levels of Reality

Session 3.

12:50-14:40 AESTHETICS

(12:50-14:10 pre-recorded presentations; 14:10-14:40 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Stefano Marino (University of Bologna) The Meaning of Living in the Present Tense: Aesthetics of Pop-Rock Music and the Primacy of Questioning in Pearl Jam
  2. Arthur Andrade (Federal University of Campina Grande) Emancipation of the Body: the Creation of a New Fat Aesthetics in the Contemporaneity
  3. Swantje Martach (Autonomous University of Barcelona), From Look to Relation: Re-trending the Aesthetic
  4. Edyta Kuzian (Clemson University) Modernism in Dance. What kind of bodily art performance manifests aesthetic expressivity?

Session 4.

13:30-15:20 PHILOSOPHY OF LANGUAGE

(13:30-14:50 pre-recorded presentations; 14:50-15:20 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Teemu Tauriainen (University of Jyväskylä) The Possibility of a Domain-free Pluralist Definition of Truth
  2. Tom Kaspers (University of St. Andrews and University of Stirling) A Sellarsian Account of Truth and Asserting
  3. Krystian Bogucki (University of Warsaw) Truth: the Tractatarian approach
  4. Paul Schilling (independent scholar) The Omnipresence of Truth

Keynote Lecture

15:30-17:00

Professor Jeff Mitscherling (University of Guelph)

“Lipps, Stein and Ingarden on Empathy and the Coexperiencing of Value

in the Aesthetic Experience”

(15:30-16:30 pre-recorded lecture; 16:30-17:00 Q&A LIVE)

Chair: Professor Leszek Sosnowski

Session 5.

17:00-19:10 INGARDEN’S AESTHETICS

(17:00-18:40 pre-recorded presentations; 18:40-19:10 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Harri Mäcklin (University of Helsinki) Roman Ingarden on Aesthetic Attention
  2. Charlene Elsby (Purdue University Fort Wayne) Time and its Indeterminacy in the Literary Work of Art
  3. Matthew Gladden (Polish Academy of Sciences) 8-Bit Mystique: An Ingardenian Aesthetic Analysis of the Appeal of Retro Computer Games
  4. Małgorzata Szyszkowska (Fryderyk Chopin University of Music) Roman Ingarden: the Value in the Aesthetic Experience of Art
  5. Thomas Byrne (University of Macau) Ingarden’s Husserl: a critical assessment of the 1915 review of the logical investigations

DAY 2, April 13, 2021

(Tuesday)

Keynote Lecture

9:00-10:30 

Professor Dan Zahavi (University of Copenhagen)

“Pure and applied phenomenology”

(9:00-10:00 pre-recorded lecture; 10:00-10:30 Q&A LIVE)

Chair: Professor Sebastian Kołodziejczyk

Session 6.

10:30-12:20 PHENOMENOLOGY

(10:30-11:50 pre-recorded presentations; 11:50-12:20 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. José Rafael Herrera González (University of La Laguna) How to undermine omniscient subjects. Some formal strategies to overcome the problem of logical omniscience
  2. Thomas Netland (Norwegian University of Science and Technology) Enaction: A Phenomenology-Science Integration
  3. Alexander A. Lvov (St. Petersburg State University) Will the Trespassers be Prosecuted? Anthropological and Worldview Approaches to the Phenomenon of Cultural Solipsism
  4. Hans Herlof Grelland (University of Agder) The Concept of Nothingness in Daoism and in Heidegger

Session 7.

11:10-13:00 ETHICS

(11:10-12:30 pre-recorded presentations; 12:30-13:00 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Çağlar Çömez (Martin Luther University Halle-Wittenberg, Boğaziçi University) Unjust Laws and the Ethics of Law
  2. Matilde Liberti (University of Genoa) A humane account of virtue
  3. Pujarini Das (Indian Institute of Technology Kanpur) Free Will, Human-Agent, and Nonhuman-Agent
  4. Maciej Głowacki (University of Warsaw) Epistemic contextualism and moral stakes. Moral standard as parameter of context

Session 8.

12:20-14:10 EPISTEMOLOGY

(12:20-13:40 pre-recorded presentations; 13:40-14:10 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Cristina Sagrafena (University of Turin) Scientific rationality is and can be silent
  2. Paweł Zięba (Jagiellonian University) Unconscious perception and epistemic luck
  3. Rachel Dichter (University of Notre Dame) ‘Trans World’ Identity: Naming and Necessity on Transition
  4. Brett Blitch (East Tennessee State University) The Nature of Analogy and Issues of Dissimilarity in Plantinga’s Reformed Epistemology

Session 9.

13:00-14:50 INGARDEN’S ONTOLOGY

(13:00-14:20 pre-recorded presentations; 14:20-14:50 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Piotr Janik (Jesuit University of Philosophy and Education Ignatianum in Krakow) Responsibility and its ontological foundations. Ingarden’s Legacy
  2. Giuditta Corbella (Università Cattolica del Sacro Cuore) “Questions Knock at Reality”: Ingarden’s Erotetical Path Towards Realism
  3. Kentaro Ozeki (Keio University) Ingarden’s Dual-Bearer Theory of Fictional Objects
  4. Paweł Rojek (Jagiellonian University) Ingarden’s Hidden Nominalism

Keynote Lecture

15:00-16:30

Professor Peter Simons (Trinity College Dublin)

“Works of Music: Ingarden and Beyond”

(15:00-16:00 pre-recorded lecture; 16:00-16:30 Q&A LIVE)

Chair: Professor Arkadiusz Chrudzimski

Session 10.

 16:30-18:20 ONTOLOGY

(16:30-17:50 pre-recorded presentations; 17:50-18:20 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Jacob Bell (Independent scholar) Reality Holism: Ontological & Epistemic Pluralism Grounded by an Essence of Relation
  2. Kyley Ewing (University of Regina) Temporal Passage in a Fragmented World
  3. Tatiana Denisova (Surgut State University) Boundary as a constitutive principle of the Being: existential aspects
  4. Giulio Sciacca (University of Genoa) Boundaries and Tropes

DAY 3, April 14, 2021

(Wednesday)

Keynote Lecture

9:00-10:30

Professor Bence Nanay (University of Antwerp, University of Cambridge)

“The role of mental imagery in our engagement with art”

(9:00-10:00 pre-recorded lecture; 10:00-10:30 Q&A LIVE)

Chair: Professor Leszek Sosnowski

Session 11.

10:30-12:20 AESTHETICS

(10:30-11:50 pre-recorded presentations; 11:50-12:20 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Dalius Jonkus (Vytautas Magnus University) Formalism and phenomenology in V. Sesemann‘s aesthetics
  2. Edyta Kuzian (Clemson University) Phenomenology and Aesthetics of Dance
  3. Fabio Tononi (University of London) The Aesthetics of Freud: Movement, Embodied Simulation and Motor Imagery
  4. Kamil Lipiński (University of Bialystok) The Fragmentary Condition at the turn of 20th century

Session 12.

 11:10-13:00 SOCIAL PHILOSOPHY

(11:10-12:30 pre-recorded presentations; 12:30-13:00 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Monika Mazur-Bubak (Cracow University of Economics) Dysfunction of disgust and indignation in political communities on the example of aporophobia
  2. Chiara Elisa Müller (Freie Universität Berlin) Power as a collective practice – the establishment of a new political polity
  3. Mümtaz Murat Kök (Polish Academy of Sciences) Cosmic Pessimism vs. Ecofascism
  4. Piotr Sawczyński (Jagiellonian University) How to Redeem the Subject? Philosophy and the Messianic Turn

Session 13.

 12:20-13:50 INGARDEN’S LOGIC

(12:20-13:20 pre-recorded presentations; 13:20-13:50 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Aleksandra Gomułczak (Adam Mickiewicz University in Poznań) Izydora Dąmbska’s study on Ingarden’s and Frege’s philosophy of language in view of the contemporary discussion about the relationship between phenomenology and analytic philosophy
  2. Rafał Lewandowski (University of Gdansk) Roman Ingarden and George Bealer on the classification of concepts. The conclusions of the comparison relevant to the possibility of naturalized epistemology
  3. Friedrich von Petersdorff (independent scholar) Aspects of “time and mode of being” within historiography

Session 14.

 13:00-14:50 INGARDEN’S AESTHETICS

(13:00-14:20 pre-recorded presentations; 14:20-14:50 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Edward Swiderski (University of Fribourg) Sound and/or tones? Levinson – Scruton – Ingarden on musical aesthetics and ontology
  2. Michael Raubach (Aarhus University) The Enduring Importance of Roman Ingarden’s Ontological Realism for Literary Theory
  3. Julián Millán (University of Murcia) Roman Ingarden’s Ontology of the Musical Work: An Argument Against Musical Platonism
  4. Martina Stratilkova (Palacký University Olomouc) Roman Ingarden’s Thoughts on Emotional Qualities of Music and Contemporary Theories of Music Expression

Keynote Lecture

15:00-16:30

Professor Dagfinn Føllesdal (University of Oslo, Stanford University)

“Roman Ingarden and Wolfgang Kayser”

(15:00-16:00 pre-recorded lecture; 16:00-16:30 Q&A LIVE)

Chair: Professor Leszek Sosnowski

Session 15.

 16:30-18:20 ETHICS

(16:30-17:50 pre-recorded presentations; 17:50-18:20 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Alex Gillham (St. Bonaventure University) Deprivationism, Value Predication, and Harm by Omission
  2. Maximilian Kiener (University of Oxford) Taking Responsibility as a Normative Power
  3. Ryan Kulesa (University of Missouri) Conscientious Objection: Against the “Legal, Expected, Standard, and Patient Interest” Conditions
  4. Se Yong Bae (University of Missouri) Moral Enhancement as a Justifiable Way to Enhance Individual Moral Capability

DAY 4, April 15, 2021

(Thursday)

Keynote Lecture

9:00-10:30

Professor Jan Woleński (Jagiellonian University)

"Logical modalities and modes of being"

(9:00-10:00 lecture; 10:00-10:30 Q&A LIVE)

Chair: Professor Leszek Sosnowski

Session 16.

10:30-12:20 EPISTEMOLOGY

(10:30-11:50 pre-recorded presentations; 11:50-12:20 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Max Johannes Kippersund (University of Oslo) Binding and Illusion, A New Argument Against Naïve Realism
  2. Maria Ebner (University of Warsaw) Are Semantic Externalism and Privileged Self-Knowledge Compatible? – Selected Critical Arguments
  3. Michał Bochen (Maria Curie-Sklodowska University) Epistemological Significance of Conceptual Content of Perception
  4. Ioannis Vandoulakis (Hellenic Open University) On the layers of the narrative structure of mathematical proofs

Session 17.

11:10-12:40 POSTHUMAN STUDIES

(11:10-12:10 pre-recorded presentations;12:10-12:40 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Anupam Yadav (Birla Institute of Technology and Science, Pilani) “We-identity” and the Questions of Knowledge
  2. Kamil Cyprian Aftyka (Stanford University) The Ends of Science and the Humanities in the Post-Humanist and Post-Materialist Times
  3. Aleksandru Dragomir (University of Bucharest) On conceivability evidence for the physical or technological possibility of post-persons

Session 18.

12:20-14:10 AESTHETICS

(12:20-13:40 pre-recorded presentations; 13:40-14:10 Q&A LIVE)

Chair: Klaudia Adamowicz

  1. Rafał Solewski (Pedagogical University of Krakow) The Concept of Stratification of the Work of Art in the Aesthetic Thought of Roman Ingarden and Władysław Stróżewski in Relation to Contemporary Art. On the Example of an Analysis and Interpretation of an Installation by Arthur Jafa
  2. Aref Ali Nayed (Kalam Research and Media) The Work of Art as Operational Artifact: A Return to Ingarden’s Controversy
  3. Ineta Kivle (University of Latvia) Phenomenological Polyphony: Roman Ingarden’s Composition of Strata and Don Ihde’s Listening to Voices
  4. Mauricio Collao (York University) Regimes of Embodiment and the Phenomenological Anatomy of the ASMR Body

Session 19.

13:00-14:30 ONTOLOGY

(13:00-14:00 pre-recorded presentations; 14:00-14:30 Q&A LIVE)

Chair: Adrian Mróz

  1. Maciej Piwowarski (Jagiellonian University) Roman Ingarden’s Ontology of Relations
  2. Anastasiia Zinevych (independent researcher) The phenomenological approaches of R. Ingarden and E. Minkowski to the lived time
  3. Alexander Michael Witkamp (KU Leuven) On the Relevance of Ontological Categories

14:40-15:00 Congress Closing (LIVE)

prof. Leszek Sosnowski, Vice-Dean of Faculty of Philosophy, Jagiellonian University

dr Natalia Anna Michna, Jagiellonian University

dr Dominika Czakon, Jagiellonian University

Web Content Display Web Content Display